www.KuponyZdarma.sk

Často ho zanedbávame a nemali by sme – alebo prečo je sono prsníkov dôležité

Často ho zanedbávame a nemali by sme – alebo prečo je sono prsníkov dôležité

Rakovina prsníka je zákerné ochorenie, no v súčasnosti je v mnohých prípadoch v raných štádiách i dobre liečiteľné. Odhaliť rozvíjajúce sa ochorenie pritom môžu pomôcť preventívne prehliadky. V tomto prípade sa nemožno spoliehať na to, že nás telo upozorní, že sa niečo deje – prvé príznaky sa v mnohých prípadoch objavujú až v neskorších štádiách, preto je potrebné myslieť na prevenciu. Jedným zo spôsobov prevencie je práve aj sono prsníkov.

Často ho zanedbávame a nemali by sme – alebo prečo je sono prsníkov dôležité
(zdroj: unsplash.com)

Najlepšie medzi dvadsiatkou a štyridsiatkou

V súvislosti s vyšetrením prsníkov sa najčastejšie hovorí o mamografii, no pre tento účel môže poslúžiť aj sono, respektíve ultrasonografia. Reč je o diagnostickej zobrazovacej technike postavenej na ultrazvuku, respektíve vlastnostiach ultrazvukového vlnenia, ktorá sa využíva na vizualizáciu vnútorných orgánov a rovnako sa uplatňuje aj na kontrolu priebehu tehotenstva. Ultrazvukové vyšetrenie prsníkov sa v prvom rade vykonáva preventívne, a to spravidla ženám vo veku od 20 do 40 rokov každé dva roky. U starších žien sa obvykle pristupuje už k mamografii, respektíve mamografickému vyšetreniu. V prípade, že má žena zvýšené riziko rozvoja rakoviny, napríklad pri výskyte ochorenia v rodine, tak sa USG odporúča podstupovať každý rok.

Nie je to žiadna veda – a pritom môže zachrániť život

Existujú však príznaky, pri ktorých by ste so sonom nemali váhať, aj keď nemáte medzi 20 a 40, prípadne ste ho už podstúpili pred rokom. Môže to byť bolestivosť prsníkov, nahmataná hrčka alebo tuhé miesto v prsníku, výtok z bradaviek, zmena ich tvaru, zvrásnenie kože prsníka či zväčšenie lymfatických uzlín pod pazuchou. Pri ktoromkoľvek z týchto príznakov určite navštívte svojho ženského lekára. Ultrasonografické vyšetrenie prsníkov predstavuje neinvazívnu diagnostickú metódu, ktorá sa nespája so žiadnymi zdravotnými rizikami. Je bezbolestná a časovo nenáročná. Obvykle toto vyšetrenie netrvá viac ako 30 minút a nie je naň potrebná žiadna špeciálna príprava. Nemáte sa teda vôbec čoho báť.

Je lepšie doplniť ho mamografiou

Odborníci odporúčajú pri preventívnych vyšetreniach prevádzať ultrasonografiu prsníkov medzi 3. až 10. dňom menštruačného cyklu. Je to z toho dôvodu, že v tejto fáze cyklu je hormonálna rovnováha ženy najstabilnejšia, prsníky sú najmenej náchylné na opuch a kanály sú jasnejšie viditeľné. Ultrazvukové vyšetrenie dokáže zistiť, či ide o novotvar tvorený tkanivom, alebo len cystu s tekutým obsahom. Nedokáže však, bohužiaľ, určiť presnú povahu prítomných novotvarov, teda či je novotvar zhubný alebo nezhubný. Ak vyšetrenie odhalí prítomnosť takejto zmeny v prsníku, spravidla sú následne potrebné ďalšie vyšetrenia, ako je napríklad biopsia, pri ktorej sa histologicky vyšetrí odobratá vzorka tkaniva. V prípade potreby sa niektorým ženám pri nejasných výsledkoch odporúča po USG absolvovať aj mamografiu. Napriek tomu je však sono prvým krokom k tomu, aby ste zistili, že niečo nie je v poriadku. Nepodceňujte teda jeho pravidelnosť a chráňte svoje zdravie, keď môžete.

Mohlo by vás zaujímať

www.KuponyZdarma.sk

Subscribe!