www.KuponyZdarma.sk

Máte na nechtoch biele škvrny? Niečo vám chýba!

Máte na nechtoch biele škvrny? Niečo vám chýba!

Upravené nechty sú ženskou vizitkou. Okrem toho nám však dokážu podobne ako vlasy signalizovať, že niečo s naším telom nie je v poriadku. Nemusíte pri každej zmene hneď panikáriť, no je dobré vedieť, čo vám vaše nechty hovoria.

Máte na nechtoch biele škvrny? Niečo vám chýba!
(zdroj: unsplash.com)

Alergia nechtov

Zdravé nechty by nemali mať žiadne ryhy, hrbolčeky, jemne ružové lôžko a prirodzený lesk. Pri koreni nechtov by mal byť viditeľný biely mesiačik alebo polkruhovitá biela plocha. Ak sa vám na nechtoch objavia biele škvrny alebo odborne nazývaná leukonychia, môže za tým byť viacero dôvodov. V prvom rade môže ísť o alergickú reakciu. Tú môžete dostať napríklad na lak na nechty, odlakovač alebo čokoľvek, s čím vaše nechty prišli do priameho styku. Niekedy takúto alergickú reakciu vyvolá aj akryl.

Zistite, o ktorý vitamín ide

Zvláštne javy na našom tele častokrát signalizujú nedostatok nejakého vitamínu alebo minerálu. V prípade bielych škvŕn môže pokojne ísť o nedostatok zinku. Môžete si pomôcť výživovým doplnkom, ale ešte lepšie je pridať do svojho jedálnička orechy, špenát či iné potraviny bohaté na zinok. Ak sú škvrny skôr v podobe horizontálnych pruhov presahujúcich nechtové lôžko, môže ísť o nedostatok bielkovín. V tomto prípade však môže ísť aj o signalizovanie ochorenia pečene.

Neobhrýzajte si nechty

Najčastejšou príčinou vzniku bielych škvŕn je ale nedostatok vápnika. Aj v tomto prípade je najlepšie dostať vápnik do tela v strave. Ďalšou príčinou, prečo máte na nechtoch biele škvrny, môže byť poranenie. Obzvlášť, ak nosíte príliš tesné topánky, alebo si nechty na rukách obhrýzate. V tomto prípade stačí chvíľu počkať, škvrny samé odznejú. Potom môže ísť o reakciu na niektoré lieky alebo priamo otravu. Ako sme spomínali vyššie, biele škvrny niekedy signalizujú aj ochorenia, hlavne cirhózu pečene, ochorenia obličiek, anémiu alebo cukrovku. Ak nejde o alergickú reakciu, môžete si pokojne škvrny prekryť lakom na nechty. Odporúča sa aj hydratácia, napríklad nechty a ruky masírovať krémom obsahujúcim vitamín E. Jedzte viac vitamínu C – pomôžete tak nielen svojim nechtom, ale aj imunitnému systému a jeho boju proti chrípke.

Mohlo by vás zaujímať

www.KuponyZdarma.sk

Subscribe!