www.KuponyZdarma.sk

Čo je dobré na kŕčové žily – 3 osvedčené domáce rady

Zväčšené, zohýbané povrchové žily – presne tak sa dajú definovať všetkým známe kŕčové žily. Toto ochorenie sa vyskytuje oveľa častejšie u žien, než u mužov. So zvyšujúcim vekom majú tendenciu sa zhoršovať a ovplyvňuje ich viacero faktorov – fyzická záťaž, hormonálne zmeny či strava. V dnešnom článku vám povieme niečo viac o kŕčových žilách, ako sa im vyhýbať a aj domáce rady na zlepšenie stavu kŕčových žíl. Tak sa poďme na túto tému pozrieť bližšie.

Čo je dobré na kŕčové žily – 3 osvedčené domáce rady (Foto: pixabay.com)

Čo sú kŕčové žily a ako ich spoznať?

Odborne sa kŕčové žily nazývajú vaxiry. Ako sme už spomínali, tak tento názov definuje žily, ktoré sú väčšie, než ostatné, rôzne pozohýbané a vypuknuté na povrchu. Najčastejšie sa tvoria na dolných končatinách, zriedkavo ich nájdete na iných častiach tela. Práve nohy sú vystavené najväčšiemu tlaku, keďže nosia váhu nášho tela a nazýva sa to ortostatický tlak. Keď sa vám už raz kŕčové žily spravia, tak sa ich nezbavíte, môžete si len uľaviť. Preto je dôležité neustále myslieť na prevenciu.

Prevencia voči kŕčovým žilám

Pozitívnou správou je, že stačí zaradiť do života pár vecí a bude to slúžiť ako prevencia voči tomuto ochoreniu. Treba brať do úvahy aj to, že sa jedná o geneticky podmienené ochorenie, takže ak máte na to predispozície, prevencia nebude účinná. V ostatných prípadoch vám vie veľmi dobre pomôcť pravidelný pohyb – cvičenie, prechádzky, beh, plávanie, jazda na bicykli alebo strečing. Ženám odporúčame nosenie nižších podpätkov. Nohy si sprchujte striedavo teplou a zimnou vodou, aby ste podporili prekrvovanie. Možnosťou je aj používanie kompresívnych pokožiek.

Ako uľaviť od kŕčových žíl

Tlak na žily vytvára voda, ktorá sa zadržiava v tele. Preto si treba dávať pozor na stravu. Vyhýbajte sa jedlám, ktoré obsahujú vysoké množstvá soli – spracovanému mäsu (salámam, paštétam, párkom…), polotovarom a hotovým jedlám. Nepomáhajú ani jedlá, ktoré spôsobujú zápchu. Na druhej strane, do stravy by ste mali zaradiť chia semiačka, čučoriedky, avokádo, zázvor alebo cviklu. To sú potraviny, ktoré pomáhajú s trávením, krvným obehom aj so zvýšeným tlakom.

Ďalší tip je, že by ste si mali dopriať pravidelnú lymfatickú masáž dolných končatín. Tie vám pomôžu s rozprúdením krvi. Príliš tesné oblečenie môže tiež spôsobiť nedostatočné prúdenie krvi a tým pádom aj zhoršovanie stavu kŕčových žíl. Namiesto toho zvoľte voľnejšie kúsky, vyhýbajte sa aj vysokým podpätkom a dlhému státiu.

Mohlo by vás zaujímať

www.KuponyZdarma.sk

Subscribe!